Pēc bērna kopšanas atvaļinājuma mainījusies darba devēja attieksme. Vai rakstīt atlūgumu? Atbild koučs.

Reizi mēnesī sadarbībā ar kouču Lauru Vanagu – Mickeviču blogā atbildu uz lasītāju karjeras dilemmām. Ir klāt septembra koučings, un šoreiz Laurai talkā nāk arī Talentor Latvia karjeras konsultante Līga Leimane. Atbildi sniedzam divgadnieka mammai I., kuru pēc atgriešanās no bērna kopšanas atvaļinājuma darba devējs vairs nesūta komandējumos, maksā mazākas prēmijas un, viņasprāt, vairs nerespektē kā agrāk. 

Nevaru spert izšķirošo soli un uzrakstīt atlūgumu, jo, pirmkārt, man ir mazs bērns, turklāt nākotnē plānoju vēl vienu, tāpēc darbs ir nepieciešams sociālo garantiju vārdā. Otrkārt, nav pārliecības par sevi, turklāt darbā mums regulāri “piezemē” pašapziņu. Šobrīd man ir divreiz vairāk darba, jo darba devējs uzdod papildu pienākumus, kurus īsti nevaru atteikties pildīt.

Vēlos mainīt darbu no tehniskās sagādes un darba procesu administrēšanas uz IT, taču šajā jomā piedāvā tikai procntus no darījumiem, nav fiksētas algas. Paralēli darbam neklātienē studēju juristos un man ir vācu valodas zināšanas. Ideāli, ja pusi no darba laika es varētu strādāt no mājām.

Vispirms liels paldies I. par vēlmi savu dilemmu aplūkot no dažādām pusēm, kā arī drosmi un gatavību meklēt risinājumu un atbildes. Mazliet atkāpjoties no iepriekš aprakstītās situācijas un atskatoties uz komentāriem, kas sekoja pēc iepriekšējā bloga ieraksta, vēlētos precizēt koučinga definīciju un tā nozīmi. Šis skaidrojums varētu radīt dziļāku izpratni par koučingu un tā ieguvumiem.

Kas ir koučings?

Iespējams, kāds no kouča gaida konkrētas atbildes uz saviem jautājumiem vai konkrētas receptes, kā rīkoties, taču darbs ar sevi sākas tajā brīdī, kad noliekam malā savas ilūzijas, gaidas un kritiku. Kad godīgi esam sev devuši zaļo gaismu radīšanai, darīšanai un pieņēmumam, ka var arī neizdoties ar pirmo reizi (kas ir normāli un saprotami). Koučings ir spēcīgs instruments sev aktuālu jautājumu risināšanā, taču tas ir tikai viens no veidiem, kā ieskatīties sevī dziļāk. Lauras Vanagas – Mickevičas praksē efektīvākās koučinga sesijas notiek klātienē, tās ir regulāras un prasa noteiktu aktivitāšu ieguldījumu no paša klienta.

International Coach Federation Latvia mājas lapā ikviens var uzzināt, ka koučings ir māksla sekmēt cita cilvēka rezultivitātes paaugstināšanu, apmācību un attīstību. Koučings nenodarbojas ar personības attīstību vispārīgā nozīmē vai rezultivitātes paaugstināšanu kopumā. Koučinga interešu joma – konkrēts cilvēka mērķis nākotnē un soļi līdz tā sasniegšanai tagadnē.

Ko dara koučs? Kā koučs var palīdzēt?

Koučings nav ne konsultēšana, ne padomu došana. Konsultanti fokusējas uz pagātnes pieredzi, lai uzlabotu nākotnes darba rezultātus. Koučings balstās uz tagadni – kādi ir tavi apstākļi, darbības, prasmes, iemaņas un uzskati šobrīd, un uz nākotni – kādu tu to vēlies redzēt. Uzsvars tiek likts uz pārmaiņām nākotnē.

Koučs palīdz atrast personiskos mērķu sasniegšanas ceļus un paņēmienus, attīstīt nepieciešamās iemaņas un prasmes. Koučs ir eksperts spēcīgu jautājumu uzdošanas jomā, kas ievieš lielāku skaidrību, atmodina apziņu un vēlmi darboties. Ja ir vēlme mainīt nodarbošanos un darbu, vērtīgi būs uzklausīt tieši karjeras konsultanta viedokli, kura profesija ļauj dot konkrētākus padomus.

Atbild Laura Vanaga – Mickeviča,  Talentor Latvia koučs:

Ideālā pasaulē es I. ieteiktu apmeklēt koučinga sesiju klātienē, lai viens pret viens, aci pret aci pastrādātu ar šo problēmu. Norādītā aktualitāte nav neierasta situācija, taču, no otras puses, katram tā ir sava, tāpēc unikāla, un tikai katrs pats var nonākt līdz sev nepieciešamajai atbildei. Uzdošu I. īsus, taču konkrētus jautājumus, caur kuriem būs iespēja paskatīties uz savu situāciju no malas un izvērtēt to.

 • Kāpēc Tev tas ir svarīgi tieši šobrīd? Tu detalizēti apraksti savu situāciju un ar to saistītos iemeslus, taču būtiski ir īsi un godīgi atbildēt uz šo jautājumu. Uzraksti atbildes uz papīra, lai apzinātos, kāda ir galvenā vērtība izvirzītajam mērķim. Tādējādi sapratīsi, cik aktuāls (vai nē) šis jautājums Tev patiesībā ir.
 • Skalā no 1 līdz 10 novērtē, cik ļoti esi gatava ko šobrīd mainīt. Ja, piemēram, izvēlies 7, tad uzraksti, ko šis skaitlis Tev nozīmē. Padomā, kas Tev būtu 10. Kas ir jāizdara, lai tur nokļūtu? Kad esi atbildējusi, Tev rokās ir atbilde un gatavības pakāpe, ja tā var teikt, lai saprastu, kas vēl nepieciešams, lai rīkotos.

Divas iespējamās koučinga metodes

1. Iztēlojies ideālo situāciju pēc trim gadiem. Kāda tā ir?
 • Kādi resursi Tev bija nepieciešami, lai tur nokļūtu?
 • Kādas spējas Tev bija nepieciešamas, lai tur nokļūtu?
 • Kas ir galvenā vērtība, ko guvi?
 • Kāda bija Tava misija, lai tur nokļūtu?

Šīs atbildes prasa laiku, tāpēc jābūt gatavai atrast klusu, ērtu vietu, lai netraucēti sniegtu sev šīs atbildes. Minētie jautājumi palīdzēs apzināties resursus un spējas, lai pietuvotos tam, ko patiesi vēlies.

2. Paņem papīra lapu un zīmuli, un uzzīmē savu Dzīves līdzsvara apli.

Šī otra metode ļaus paskatīties uz savu dzīvi no dāžādiem skatpunktiem. Aplis ir kā šķēlēs sagriezta pica, un katra šķēle simbolizē kādu Tev svarīgu dzīves jomu, piemēram:

 • Laiks, kas tiek veltīts ģimenei.
 • Esošā darba vieta.
 • Brīvais laiks.
 • Sportiskās aktivitātes vai hobiji.

Tev noteikti būs pašai savas sadaļas, kas veido Tavu dzīvi kopumā. Godīgi ieliec katrai sadaļai atzīmi skalā no 1 līdz 10, tādējādi saprotot, kāds ir kopējais līdzsvars. Kad atzīmes ieliktas, uzraksti, kas ietilpst katrā konkrētajā sadaļā. Iespējams, skaitļi mainīsies uz augšu vai leju. Pēc tam pieraksti, kā pietrūkst, un godīgi ieliec to skaitli, uz kuru vēlētos pavirzīties no esošā, šobrīd novērtētā stāvokļa. Katru sadaļu iekrāso savā krāsā, lai redzētu atšķirības.

Kad Dzīves līdzsvara aplis ir pabeigts, esi ieguvusi godīgu pašanalīzi un konkrētus uzdevumus. Tu redzi, kur atrodies, kas nepieciešams līdzsvaram. Ko Tu esi gatava darīt savas esošās situācijas uzlabošanai? Tu prātoji, vai rakstīt atlūgumu, taču otra iespēja ir uzdot sev divus papildu jautājumus, proti:

 • Kas notiks, kad es uzrakstīšu atlūgumu?
 • Kas notiks, ja es to neizdarīšu?

Kad uz visiem minētajiem jautājumiem esi sniegusi sev godīgas atbildes,vari sazināties ar mani, un es ar prieku uzklausīšu, ko tieši ieguvi, kā vēl Tev pietrūkst. Iespējams, vienosimies par tikšanos klātienē. (E-pastu pavaicā caur bloga saziņas formu).

Atbild Līga Leimane, Talentor Latvia karjeras konsultante:

Būt labai mammai un sievai, turpināt studijas un vienlaikus veiksmīgi attīstīt karjeru ir patiesi liels izaicinājums. Turklāt šajā saspringtajā skrējienā un notikumu virpulī neaizmirst par sevi nemaz nav tik vienkārši. Bet, par ko tad īsti ir Tavs stāsts?

Kā karjeras konsultante es patiesi ticu cilvēku potenciālam. Ja vien ir vēlme un nosprausts konkrēts mērķis profesionālajai attīstībai, ticu, ka par spīti šķēršļiem un apstākļiem viss agrāk vai vēlāk izdosies. Ja šobrīd profesionālās kompetences (pieredze, zināšanas un iemaņas) ir pieaugušas, esošie darba pienākumi vairs nerada gandarījumu un cilvēks nesaskata izaugsmes iespējas esošajā organizācijā, es teiktu – uzdrīksties! Darba maiņa, jo īpaši profesionālās darbības jomas maiņa, prasīs laiku, pacietību un neatlaidību. Iespējams, vairāk nekā sākotnēji domāts. Iespējams, saskarsies ar šaubām un būs nepieciešams apkārtējo atbalsts. Taču, kad gūsi pirmos sasniegumus, gandarījums par uzdrīkstēšanos un smaids uz lūpām nezudīs. Bet, vai šis ir Tavs īstais šī brīža stāsts?

Pati būdama divu brīnišķīgu mazuļu mamma, es Tevi uzaicinātu uz tasi kafijas vai tējas, palūgtu dziļi ievilkt elpu un paskatīties uz savu dzīvi no malas. Tev ir brīnišķīga ģimene. Nedaudz jau paaudzies ķipariņš, kurš ik uz soļa sagādā prieku (un reizēm arī kādu sirmu matu!), bet Tu to ne pret ko citu nemainītu. Turklāt Tevī ir vēlme pēc vēl viena bērniņa. Kur Tev skriet? Jauni darba pienākumi, ar pārmaiņām saistītais stress un mazulīša gaidīšana nav labākā kombinācija, ko izvēlēties apzināti.

Darba maiņa ir liels un atbildīgs lēmums, it īpaši, ja Tev ir svarīgs finansiālais nodrošinājums. Uzrakstīt atlūgumu un aiziet no darba bieži vien ir daudz vieglāk un ātrāk nekā atrast jaunu darbu. Turklāt jauna darba atrašana var aizņemt daudz vairāk laika un resursu nekā sākotnēji plānots. Pieņemot, ka veiksme iet soli solī ar Tevi, Tev joprojām būtu nepieciešams zināms laiks (varbūt pat gads), lai Tu spētu iestrādāties, pierādīt sevi un Tava darba snieguma kvalitāte pieaugtu.

Paturot prātā sociālās iemaksas un ar to saistīto pabalstu, paziņot jaunajam darba devējam, ka pēc sešu mēnešu strādāšanas Tu dodies dekrēta atvaļinājumā, neizklausās pēc atklātas komunikācijas un godīgas attieksmes (arī pret sevi). Te nu mēs atgriežamies pie mana sākotnējā jautājuma – par ko ir Tavs stāsts? Kas ir Tava šī brīža prioritāte?

Ja Tava prioritāte ir jauns darbs un profesionālā izaugsme, taču joprojām ir svarīgi saglabāt finansiālos ienākumus, sāc ar vienkāršām lietām:
 • Izstrādā mūsdienīgu CV un motivācijas vēstuli.
 • Veido savu personīgo/profesionālo tēlu sociālajos tīklos.
 • Esi atrodama vietnēs CVOnline un LinkedIn.
 • Sazinies ar darbinieku atlases uzņēmumiem, norādot, ka esi atvērta jauniem izaicinājumiem.
 • Uzsāc darba meklēšanu un piesakies uz sev interesējošām vakancēm.
 • Apmeklē darba intervijas un iepazīsties ar potenciālajiem darba devējiem.
 • Lēmumu par darba maiņu esošajam darba devējam paziņo tikai tad, kad esi parakstījusi darba līgumu ar jauno darba devēju un vienojusies par darba uzsākšanas datumu.

Ja esi finansiāli pietiekami nodrošināta, manus ieteikumus vari realizēt pēc aiziešanas no esošās darba vietas. Tādā veidā Tev būs daudz vairāk brīva laika, ko veltīt jauna darba meklēšanai un mācībām. Taču, lūdzu, ņem vērā, ka jaunā darba atrašana var aizņemt vairāk laika nekā sākotnēji plānots.

Ja Tava prioritāte ir plānotais mazulītis, koncentrējies uz pozitīvo esošajā darba vietā:
 • Iespējams komandējumu neesamība ir daudz lielāks pluss nekā sākotnēji var šķist, jo Tev nav jārēķinās ar regulāru prombūtni, ko prēmija visticamāk nespētu kompensēt.
 • Iespējams, Tavas prombūtnes laikā organizācija ir mainījusies, taču Tava darba vieta ir saglabāta un Tev ir bijis, kur atgriezties pēc pārtraukuma.
 • Iespējams, darba devējs respektē Tavas prioritātes un tādējādi vēlas pasargāt Tevi no pārlieku liela stresa, uzticot šķietami mazākas atbildības pienākumus,
  turklāt iespēja apvienot pilnas slodzes darbu ar mācībām neklātienē arī ļoti liels pluss, ko jaunā darba vietā, iespējams, būtu sarežģīti paveikt kopējās noslodzes dēļ.

Iespējamie pozitīvie darba aspekti ir mani pieņēmumi, ko izvērtēt spēsi tikai Tu pati. Novēlu Tev visu to labāko un izdošanos neatkarīgi no pieņemtā lēmuma!

Ja arī Tev ir kāds jautājums koučam, raksti to komentāros vai sazinies pa e-pastu hello@happywhispers.lv.

 

Bilde no Lauras privātā arhīva (portrets) un Kosh’umm (Līga)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *