Vilina darbs no mājām? Uzzini, vai tas tev der!

Jau pāris gadus strādāju freelance režīmā, nosakot pati savu darba laiku un izvēloties sev tīkamāko darba vidi. Papildus sabiedrisko attiecību un komunikācijas pakalpojumu sniegšanai, kā autore rakstu žurnāliem un par darbu uzskatu arī blogu, kā arī visas ar to saistītās aktivitātes. Manas darba dienas ir ļoti dažādas. Ja pieķer sevi pie domas pamēģināt strādāt no mājām vai strādāt freelance režīmā, šis bloga ieraksts ir tieši Tev.

Pašam noteikt savu dienas ritmu un darbu plānu, protams, ir liela priekšrocība, taču arī mīnusiņi neizpaliek. Šoreiz nerunāsim par finansiālo pusi jeb neparedzamo ienākumu plūsmu pretstatā stabilai darba vietai ar regulāru algu noteiktā datumā. Aprunāsimies tieši par to, ko nozīmē strādāt ārpus biroja vai nebūt viena konkrēta uzņēmuma algotam darbiniekam. Talkā nāk arī Talentor koučs Laura Vanaga-Mickeviča un karjeras konsultante Līga Leimane.

Mana pieredze: Visu dienu pidžamā vai skriet bez mitas

Lielākos projektos vairāk laika pavadu klienta birojā, savukārt starplaikos vai projektu ieskriešanās periodos biežāk strādāju mājās vai dažādās kafejnīcās. Co-working telpas neesmu izmēģinājusi, jo patīk darboties vienatnē vidē, kas tomēr neasociējas ar biroju. Varu pavadīt visu dienu pie datora pidžamā, neizejot no mājām, savukārt citas dienas darbs dzen darbu, un es skrienu no vienas tikšanās vai pasākuma uz nākamo, nepagūstot nedz normāli paēst, nedz lāgā atvilkt elpu. Reizēm pie datora sēžu jau 7:00 no rīta, bet citreiz palaižu meitu uz skolu un ielienu atpakaļ gultā vēl stundiņu nosnausties.

Gadās, ka diena ir brīvāka, un dienas vidū varu atļauties aiziet uz jogu vai treniņu sporta zālē. Bieži šos apmeklējumus vienkārši mērķtiecīgi ieplānoju, izmantojot iespēju uz pusotru stundu no visa atslēgties. (Ja klients grib tikties laikā, kad man jābūt vingrot, palūdzu piedāvāt citu laiku). Tomēr bieži liekas, ka strādāju no agra rīta līdz vēlam vakaram, turklāt pie vairākiem projektiem paralēli, un joprojām neesmu paveikusi visu nepieciešamo. Tad galva kūp, baterijas strauji sēžas, un gribu no tā visa aizmukt, izslēdzot telefonu un nobāžot datoru prom no acīm. Strādājot freelance režīmā, pašdisciplīna mēdz klibot un iedvesma pačibēt. Dzīve brīvajā režīmā ne vienmēr ir tik rožaina, kā varbūt izskatās no malas. Ja vēlies saprast, vai strādāšana no mājām jeb brīvākā režīmā ir tev piemērota, uzklausi karjeras konsultantes, kouča un trīs sieviešu reālo pieredzi.

Mājas birojs – tendence, kas ne visiem der

Fakts, ka Latvijā vadošajā darba un karjeras portālā CV.lv jau kādu laiku ir sadaļa Mājas birojs, apstiprina globālās darba tirgus tendences, atzīst Talentor karjeras konsultante Līga Leimane. Organizāciju, kas piedāvā strādāt attālināti, šobrīd ir salīdzinoši maz, taču darba laiks kļūst elastīgāks un biežāk parādās iespējas strādāt no mājām, pat ja tikai dažas dienas nedēļā. Papildus jau zināmajām profesijām – grāmatvedis, šuvēja, privātskolotājs, tulkotājs un dizaineris, pievienojas jaunas, piemēram, programmētājs, web mārketings, SEO, telepārdošana un klientu apkalpošanas speciālists.

“Lai gan nereti vēl sastopamies ar skeptisku attieksmi, esmu pārliecināta, ka, pateicoties mūsdienu tehnoloģiju attīstībai, iespējas strādāt attālināti noteikti pieaugs,” pārliecināta Līga Leimane. Viņu īpaši priecē, ka mājas birojs jau tagad paver plašākas darba iespējas cilvēkiem ar kustību traucējumiem.

Tomēr pirms dodies pie darba devēja ar lūgumu strādāt attālināti, Līga iesaka izvērtēt savu patieso motivāciju. Iespējams tā ir profesionāli pamatota – atvērtā tipa birojs, nemitīgie zvani un kolēģu sarunas nesekmē ne darba izpildes ātrumu, ne kvalitāti. Darbs attālināti sniedz iespēju strādāt vietā un laikā, kas ļauj koncentrēties bez liekiem traucēkļiem.

Iespējams, motivācija ir personīga. Darbs no mājām ļautu savu ikdienu plānot tā, lai spētu pienācīgi parūpēties par savu veselību, ģimeni vai vecāku labklājību. Varbūt ir nogurums no dinamiskās ikdienas, sarežģītiem projektiem un termiņiem, un vienkārši ir vajadzīga atpūta vai pat jauns darbs.

Mājas birojs var ienest daudzas pozitīvas pārmaiņas: var ietaupīt laiku, kas jāpavada ceļā (īpaši, ja ikdienā ceļš uz darbu aizņem vairāk nekā 1 stundu katrā virzienā). Strādājot no mājām, dienu var saplānot tā, lai pēc iespējas produktīvāk veiktu savus pienākumus, vairāk laika pavadītu ar tuviniekiem, pagūtu pasportot, izglītoties vai vienkārši atpūsties. Iespējams, tas arī palīdz finansiāli ietaupīt.

Vienlaikus karjeras konsultante Līga Leimane iesaka izvērtēt savas spējas nospraust robežas, koncentrēties darbam, atteikties no kārdinājuma ilgāk pasnaust, pārāk bieži virināt ledusskapi, mazgāt veļu vai iesaistīties bērnu rotaļās. Nereti mājas birojs burtiski nozīmē biroja ievākšanos mājās, kas tik ļoti kāroto darba un privātās dzīves līdzsvaru pilnībā sagrauj.

Ja cilvēks ir apņēmības pilns, spēj mērķtiecīgi organizēt savu ikdienu, patstāvīgi pieņemt lēmumus un ievērot termiņus, neskatoties uz apkārtējiem apstākļiem, mājas birojs var būt piemērots risinājums, atzīst Līga Leimane. Darbs attālināti ne vienmēr nozīmē to, ka jāstrādā no mājām. Ja svarīga ir socializēšanās un nepiespiesta darba atmosfēra vai vienkārši ir vēlme mainīt vidi, var izmantot kādu no kopā strādāšanas jeb co-working telpām.

Lai darbs no mājām neliktu piedzīvot vilšanos ne pašam, ne darba devējam, sākotnēji vajadzētu vienoties par attālinātu darba pienākumu veikšanu vienu vai divas dienas nedēļā. Pāris mēnešu laikā šāds režīms palīdzēs saprast, vai darbs no mājām patiešām ir piemērots, iesaka karjeras konsultante. Arī darba devējam būs iespēja pārliecināties par darbinieka motivāciju un spēju strādāt produktīvi ārpus biroja telpām. “Galvenais būt atklātam pret sevi, dot sev laiku un tad jau viss izdosies”, teic Līga Leimane.

Vai man der darbs no mājām? Atbild koučs.

Talentor koučs Laura Vanaga-Mickeviča atzīst, ka pēdējā laikā šis jautājums ir aktuāls daudziem un bieži saistīts ar vērtību maiņu. “Ja izeju ārpus kouča lomas un apskatos uz šo situāciju globāli, varu teikt, ka notikumi un cilvēku attieksme strauji mainās. Cilvēki sāk uzdot sev jautājumus par to, kas patiesi dod prieku un gandarījumu. Ja kādeiz freelance režīmā strādāja ievērojami mazāk cilvēku, tad šobrīd daudzi sāk pārvērtēt savu piederību kādai noteiktai sistēmai jeb uzņēmumam,” stāsta Laura.

Ne visi vēlas un var aiziet no astoņu stundu darba birojā, taču arvien aktuālāks kļuvis jautājums par darbu no mājām vai tikai daļēju slodzi birojā. Taču nedrīkst aizmirst, ka arī šāds režīms ir sistēma, dažkārt pat izaicinošāka, brīdina koučs.

Tiem, kuri apsver iespēju daļu laika strādāt no mājām vai strādāt freelance režīmā, Laura iesaka paņemt papīra lapu, sadalīt to divās daļās un vienā pusē uzrakstīt Freelance/Darbs no mājām un otrā – Štata darbs/Birojs. Kad tas paveikts, abās pusēs uzraksti atbildes uz sekojošiem jautājumiem:

 • Kas Tev ir svarīgi Tavā ikdienas režīmā?
 • Cik produktīvs esi?
 • Kas ir Tavi laika zagļi?
 • No kā neesi gatavs atteikties?
 • No kā esi gatavs atteikties?
Domājot par savas darba dienas organizēšanu, strādājot freelance režīmā vai no mājām, pajautā sev:
 • Kas ir svarīgie darbi, kas man noteikti jāpaveic šodien?
 • Kas ir steidzīgie darbi, kas man noteikti jāpaveic šodien?
 • Kas būs/notiks, kā es jutīšos, kad svarīgie un steidzamie darbi būs paveikti?
 • Kā es sevi apbalvošu par paveikto?
 • Kas būs/notiks, ja neizdarīšu plānotos darbus? Ko man tas “maksās”?

Ir nepieciešams uzrakstīt īsu pašdisciplīnas plānu. Iztēlojies, kā izskatītos iespējami produktīvākā un vienlaikus harmoniskākā diena Tavā izpratnē!

Runājot par darba efektivitāti, Laura Vanaga-Mickeviča mudina atbildēt pašam sev, kas tev skaitās efektīvi. “Kā būtu ar godīgu atbildi, kad Tu līdz kaulam vispirms sajūti, un pēc tam apraksti un apzinies to kā savu unikālo pieeju? Kad uz šiem jautājumiem ir atbildēts, rūpīgi izlasi visu aprakstīto un apvelc būtisko – to, kas aizķer un liek aizdomāties. (Starp citu, Laura ar prieku palīdzēs nonākt līdz atbildēm arī klātienē. Ja vēlies pieteikties uz individuālu konsultāciju, raksti e-pastu uz laura.vanaga@talentor.com).

Rebeka un Līga, Piparmētra: Darbnīcā fokuss nepazūd

Agrāk strādājām no mājām, bet šobrīd – savā darbnīcā. Mājās noteikti ir grūtāk koncentrēties darbam, jo kaut kas nemitīgi novēršs uzmanību, vai tas būtu kakao, kas sēž plauktā un klusi aicina, neaplaistītas puķes, vai saruna ar mājiniekiem. It kā mazi laika zagļi, bet pa dienu salasās, un tu attopies, ka visu dienu esi šiverējis pa māju, bet neesi vēl sācis strādāt. Līdz ar to termiņi aizslīdēja un gadījās, ka jāstrādā arī naktīs.

Kad arvien biežāk bija nepieciešamas tikšanās ar klientiem, sapratām, ka ir laiks atsevišķai darba telpai, jo vienā brīdī mājas sāka izskatīties pēc noliktavas. Mūsu darbs ietver ne tikai strādāšanu pie datora, bet arī pakošanu, griešanu, līmēšanu un zīmēšanu, tāpēc saucam mūsu darba telpu par darbnīcu nevis biroju. Darbnīcā fokuss nepazūd, un visas mantas varam izvietot tām speciāli paredzētās vietās.

Ejot uz darbu savā darbnīcā ir pavisam cita sajūta. Darbi iet raitāk uz priekšu jau no paša rīta. Strādājam arī tad, kad ir grūtāk noķert iedvesmu, varam ērtāk uzņemt klientus un risināt biznesa sarunas. Dienās, kad radošums nedodas rokā, dodamies kādā piedzīvojumā. Rudenīga pastaiga, saullēkta sagaidīšana purvā, zvaigžņu skaitīšana vakarā – daba ļoti palīdz ieslēgt īstās sarunas un domas. Ja esam labi atpūtušās, spējam produktīvi radīt. Ja nav ne laika, ne iespēju mesties piedzīvojumos, jāaizskrien tepat blakus pēc garšīgas kafijas, nedaudz jāizvēdina galva, jāsakārto darba galds un jāsāk strādāt, jo neviens cits mūsu vietā to nedarīs.

Sabīne, strādā ar dažādu projektu publicitāti: Vienatnē sevi jādisciplinē

Mana darba dzīve nereti ietver strādāšanu “multitasking” režīmā, esot pašai sev priekšniecei, nosakot prioritātes un termiņus, pārslēdzoties starp dažādiem darbiem. Lielākais izaicinājums noteikti ir disciplīna un fokuss arī tad, kad termiņi nemin uz papēžiem, kā arī laika plānošana – pēc dabas cilvēks tomēr mēdz būt laiska būtne. Ja biroja vidē šādos vājuma brīžos var paļauties uz citiem kontroles mehānismiem, tad strādājot vienatnē ir jāveido citi paradumi.

Dažreiz ļoti izbaudu iespēju strādāt no mājām, bet ikdienā tomēr izvēlos meklēt darba telpas. Tieši šī te fiziskā vides nomaiņa man ir būtiska, lai pārslēgtos uz darba režīmu. “Freelance” režīmā darbojoties, vēl vairāk saprotu, cik svarīgi ir strādāt efektīvi un zināt savus ikdienas laika zagļus. Šāds darba režīms dod brīnišķīgu iespēju plānot savu laiku, nebūt atkarīgam no kāda cita noteiktām darba stundām, taču dažreiz teorijā šī efektivitāte ir vieglāk sasniedzama nekā praksē, un gadās attapties, strādājot vēlu vakarā vai nedēļas nogalēs.


Bildes no privātajiem arhīviem

2 Komentāri on Vilina darbs no mājām? Uzzini, vai tas tev der!

 1. Rolands
  05/02/2018 at 23:11 (1 gads atpakaļ)

  Foršs raksts!

  Vienreiz uzdūros Piparmētras Facebook profilam. Viens no labākajiem latvijas Facebook profiliem! Pats darbojos šajā nozarē un smeļos iedvesmu no šīm meitenēm!

  Atbildēt
 2. Tomass
  16/12/2018 at 18:41 (6 mēneši atpakaļ)

  Pārsvarā neviens freelance darbinieks nav disciplinēts. Tamdēļ pasūtītājam jābūt sistēmām kā ar freelanceriem strādātu.

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *