Pēcsvētku detox jeb kā jums gāja, līgotāji?

Kā klājās ar sava dievišķā tempļa apsaimniekošanu garajās Jāņu brīvdienās? Es, protams, domāju mīļo ķermeni, kurš svētku laikā parasti izjūt visvairāk kārdinājumu un vēlmi drusku atlaist un padraiskoties. Nereti, atrodoties ārpus ierastās vides, ir grūtāk pieturēties pie ēšanas paradumiem, kuri nosaka mūsu izvēli ikdienā. Arī man sanāca pabūt teju četras dienas dažādās vietās Latvijas laukos, tālu prom no savas virtuves, mielojoties ar citu saimnieču un svētku viesu sarūpēto cienastu.

teja

janu_siers

arbuzs

 

Apēdu ļoti daudz izcili garšīga Jāņu siera, ko sējušas vietējās sievas, un nestāvēju pretim arī dažam labam miltus un cukuru saturošam kārumam. Ne siers, ne milti, ne cukurs nav manā ikdienas ēdienkartē. Taču tieši tāpēc, ka tie ir svētki nevis ikdiena, nepārdzīvoju un nešaustīju sevi par šādām izvēlēm.

Arī jau ierastais sojas vai riekstu piens ir smieklīga ekstra, kuru pie rīta kafijas laukos vienkārši nedabūt, un sev par prieku atklāju, ka tomēr neesmu tik izlepusi, lai neprastu vairs izbaudīt tasīti old-school kafijas ar govs pienu. Turklāt tik daudz kolosālas zāļu tējas kā šajos Saulgriežos es laikam ikdienā nebiju dzērusi ļoti sen. Atapakļ pie saknēm, tā sacīt. Un tā ir viena pamatīgi laba sajūta. Ēdu vienkāršāku ēdienu, bet tas viss bija sirds mīlestībā gatavots, turklāt kopīgas nesteidzīgas maltītes tuvu cilvēku lokā pabaro ne vien mūsu fizisko, bet arī smalkākos ķermeņus. Un tur slēpjas tas kopā būšanas un grožu atlaišanas kaifs – pieņemt situāciju tādu, kāda tā ir, gūstot no tās vislabāko iespējamo pieredzi.

SPĒKS IR LĪDZSVARĀ

Pēc svētkiem gan nereti nākas dzirdēt skumjas nopūtas – kāds pārēdies, kāds pār mēru lietojis miestiņu vai brandavīnu. Balsī skan tāda kā nožēla un degošām acīm izskan apņemšanās vairāk tā nedarīt un tūdaļ ķerties pie organisma attīrīšanas. Neliegšos, arī man tā ir gadījies. Taču, manuprāt, spēks ir līdzsvarā. Arī svētku laikā varam dzīvot ar baudu, ēst garšīgi un nedarīt pāri savai veselībai. Atliek mazliet rūpīgāk sagatavoties. Ja patiešām zini, ka ciemos gaida nebeidzami rasola un sviesta rožu kalni trīs dienu garumā, kas mijas ar šašlika un ceptu desiņu virtenēm, līdzsvaram paņem līdzi vairāk dārzeņu un zaļumu. Cieņā un pateicībā ieloci iekšā saimnieces cepto lauku tortes gabaliņu (viņa noteikti tajā ir ielikusi ne vien lauku vistiņu olas, īstu krējumu un sviestu, bet arī krietnu devu mīlestības!), taču nekrīti kārdinājumā ēdienreižu starplaikos uzkost E vitamīniņiem pārbagātos veikala cepumiņus. Baudi saimnieka sabrūvēto miestiņu vai brandavīnu, bet pieklājīgi atsaki saldajam kolas dzērienam, kurā apdziest kāda stiprāka dzēriena uguntiņa. Tad jau labāk tīra manta!

ligo

pirts

udensrozes

 

DETOKSIFIKĀCIJAS BRĪNUMS

Ja nu tomēr gadījies apēst un iedzert par daudz, palūdz piedošanu savam ķermenim un iztīri savu templi, uzdāvinot tam nelielu atelpu. Detoksifikācija ļauj organismam atpūsties no pienākuma pārstrādāt bez vajadzības uzņemtos ogļhidrātus, taukus, alkoholu un pusfabrikātus – visu, kas pārslogo orgānus, rada lieko svaru, kūtrumu, nīgrumu un nogurumu. Uz laiku (vai pilnībā) atsakoties no šādiem produktiem, ķermenis jau itin drīz pateiks paldies ar spožu acu skatienu, labāku ādu un līdzsvarotākām emocijām.

Kas tad īsti ir detoksifikācija? Kā savā grāmatā Efektīvs detox plāns skaidro veselīga dzīvesveida popularizētāja Šārmeina Jabslija, vienkārši runājot, detoksifikācija ir veids, kā organisms izvada uzkrājušos toksīnus. Un izvada bez īpašām pūlēm dažādu izdalījumu veidā (sviedri, urīns, izkārnījumi, asaras), kā arī elpojot. Ja pasaule būtu ideāla un mēs uzturā lietotu tikai bioloģiskus produktus, pilnvērtīgu un daudzveidīgu uzturu, kā arī katru dienu papildinātu ar fiziskajām aktivitātēm, detoksifikācija nebūtu vajadzīga.

Taču mēs nedzīvojam ideālā pasaulē un ik dienu saskaramies ne vien ar visu augstāk minēto, bet arī ar vides piesārņojumu un stresu, tāpēc gluži loģiski, ka laiku pa laikam organismam vajag atgūties no neveselīga uztura, stresa un visa pārējā, kas tam kaitē. Jau minētajā grāmatā, kuru latviski nesen izdevis apgāds Zvaigzne ABC, vari rast ievdesmu gan 24 stundu detoksifikācijai, kura visticamāk noderētu ne vienam vien sagurušam līgotājam, gan kardinālākām pārmaiņām savā dzīvē, lai justos labi ilgtermiņā. Man patīk autores uzskats, ka detoksifikācija nav sevis aplaupīšana, bet gan mielošanās ar visgaršīgākajiem un veselīgākajiem ēdieniem un lutināšana ar dažādām procedūrām. Tā kā kāpsim vien atpakaļ uz veselīgā dzīvesveida takas un turpināsim sevi mīlēt, draugi!

P.S. Šorīt veiksmīgi turpināju Saulgriežos aizsāktās rīta peldes pa pliko. Līdzsvaram, tā sacīt. Iesaku!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *