Mūsu pieredze: Veselīgo našķu atvilktne bērniem

Fotogrāfes un bloga MūsuLapa.lv autores Martas Loginas ģimenē ir ieviesta kāda brīnumjauka tradīcija, kuru īstenot neprasa daudz: vien šķipsniņa izdomas un nedaudz pacietības, lai izskaidrotu bērniem atšķirību starp veselīgiem un ne tik veselīgiem našķiem. Vienus var ēst katru dienu no īpašas tiem atvēlētas atvilktnītes, kad vien sirds kāro, bet otrus – pa retam vai svētkos ierobežotā daudzumā.  

Stāsta Marta: “Mūsu ģimenē aug divas meitas Amēlija (5) un Naomija (2). Par alterantīvajiem našķiem sākām domāt, kad novēroju – regulāri ēdot saldumus, meitenēm metas pumpas, ir ciets puncītis un viņas kļūst tik ļoti aktīvas, ka grūti novaldīt. Kad meitenes sūdzējās, ka visas maliņas niez un sāp puncītis, apsēdāmies un pārrunājām, ko viņas tajā dienā ir ēdušas. Tā viņas pašas (jā, arī divgadīgā meitiņa!) nonāca pie slēdziena, ka saēdušās par daudz saldumus.

Abi ar vīru pārdomājām, ar ko lai tradicionālos saldumus aizstājam. Sākumā konfekšu vietā pirkām žāvētās plūmes. Tās bija tik saldas un meitenēm tik ļoti garšoja, ka sapratām – tie varētu būt viņu saldumi. Izstaigājām veikalu un izpētījām, ko vēl lai nopērkam. Tā nu mūsu mājās īpaši izveidotā saldumu atvilktnītē vienmēr stāv žāvēti augļi, rieksti, žāvētas ogas, sēklas, citreiz arī kāds veselīgs cepums.

Nav tā, ka mājās vispār nav saldumu. Paši cenšamies nepirkt, bet ciemiņi mēdz atnest. Kad saldumus meitenēm sadāvina viesi, mēs vienojamies, ka viņas var izvēlēties vienu no tiem, bet pārējos noliekam malā. Godīgi sakot, vēlāk viņas par tiem lielākoties  aizmirst, bet, ja atcerās, tad pa vienam iedodam. Priecājamies, ka tie, kuri biežāk nāk ciemos un zina par mūsu “problēmiņu”, piedomā par to un šokolādes vietā atnes, piemēram, jogurtiņu vai kādu augli. Es to vienmēr ļoti novērtēju! Ja meitenes ar saldumiem sastopas ārpus mājas, ļaujam ar tiem našķoties, bet – ierobežotā daudzumā.

Noteikumi par atvilktītes lietošanu mums īsti nav – tā ir brīvi pieejama, bet nav tā, ka meitas visu laiku no tās ēstu un našķotos. Amēlijai mīļākais našķis ir banānu čipši, bet Naomijai garšo žāvētas dzērvenes. Atvilktnītei ir jābūt bērniem viegli aizsniedzamā un pieejamā vietā. Lai forši izvietotu saldumus, tajā jābūt kādiem trauciņiem. Katrā ieber kādu no izvēlētajiem našķiem un tas arī viss.

Mēs neesam pret saldumiem – esam par to ierobežošanu ikdienas uzturā, jo ticam, ka cukurs bērniem neko labu nedod. Nav tā, ka mūsu meitas saldumus neēd, bet to daudzums tomēr ir atkarīgs no mums. Abi ar vīru vēlamies, lai meitas iemācās, ka saldumi var būt arī tādi, ka pēc to apēšanas nekas neniez, puncītis nesāp un našķi var nākt arī no dabas augļu, ogu, riekstu vai sēklu veidā.”

Ja arī Tev vai Tavai ģimenei ir veiksmīga pieredze, kā izdevies mainīt vai uzlabot ēšanas vai dzīvesveida paradumus, un vēlies tajā dalīties ar citiem, raksti man uz hello@happywhispers.lv un nokļūsti jaunajā bloga rubrikā MŪSU PIEREDZE arī Tu!

 

Bildes: Marta Logina, MūsuLapa.lv

1 Komentārs on Mūsu pieredze: Veselīgo našķu atvilktne bērniem

 1. Ineta
  19/04/2017 at 13:16 (2 gadi atpakaļ)

  Ļoti aktuāla tēma arī mūsmājās! No pašiem sākumiem jau nepieradināju – kas ir konfektes un citi saldumi, bet aizstājam tos ar žāvētiem augļiem, sukādēm (pievēršot uzmanību arī tam vai tie nesatur konservantus un pārējās ķīmiskās lietas, ar ko apstrādā, lai tie ilgāk saglabātos). Tas gan iznāk dārgāk, bet labāk mazākās devās šo nekā daudz un kaitīgi! Lai gan papētot cukura daudzuma sastāvu žāvētajos augļos – tas ir pārsteidzoši liels! Tāpēc sāku izvērtēt arī to, jo dažreiz iznāk, ka kādu labu cepumu apēst ir “nesaldāk” nekā žāvētu ogu! Vislabāk ir ēst sezonālos augļus un ogas svaigā veidā un pašceptos cepumus un kūkas, zinot, ko pats tajā ieliec. Cukuru izmantojam tikai brūno vai aizstājam ar agaves sīrupu vai medu!
  Mūsmājās gan diemžēl brīvi pieejamā vietā tas viss stāvēt nedrīkt, jo notiek pārtikšana tikai no našķiem – stāv augšējos plauktus un tiek izsniegts! Svaigās ogas un augļi gan tiek turēti brīvi pieejami!
  Paldies par rakstu un citām vērtīgām receptēm!

  Atbildēt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *