Kāds ir Ziemassvētku džempera stāsts?

Džemperi ar kičīgiem Ziemassvētku motīviem nav bijuši modē vienmēr, tomēr, šķiet, ka tieši pēdējo dažu gadu laikā tie ir teju must-have pat dizaineru kolekcijās. Uz krūtīm lepni gozējas, te Ziemassvētku vecīša ģīmis, te ziemeļbrieži un cukura stienīši, vai dažāda kalibra sniegpārslas. Iepriekš ikviens sevi cienošs pieaugušais šādā džemperī visticamāk būtu piedabūjams ielīst, tikai dodoties uz masku balli, taču šobrīd Ziemassvētku džemperi ir kļuvuši īpaši stilīgi.

Bridget_Jones_02

Deviņdesmitajos gados Ziemassvētku džemperis bija dāvana, par kuru ķiķināja un nēsāja kā joku. Ikviens taču atceras episko ainu no filmas Bridžitas Džonsas dienasgrāmata, kurā Renē Zelvēgeres varone šausmās iepleš acis  un nevar novaldīt smieklus, ieraugot Kolina Fērta atveidoto Marku Dārsiju ar milzu ziemeļbrieža galvu uz krūtīm.

Pirms nokļūt kulta statusā kādus desmit gadus vēlāk, Ziemassvētku džemperis paguva tikt izsmiets arī neglīto Ziemassvētku džemperu ballītēs jeb Ugly Christmas sweater parties, kuru apmeklētāji sacentās asprātībā par to, kuram būs visnejaukākais džemperis. Studenti vandījās pa vecāku skapjiem un lietoto apģērbu veikaliem perfektās trofejas meklējumos.

Tomēr laika gaitā Ziemassvētku džemperis no apsmiekla objekta kļuva par modes lietu, kas spēj savaldzināt pat augstās modes dizainerus. Iespējams, par attieksmes maiņu jāpateicas tieši hipsteru kultūrai, kas savulaik goda vietā iecēla apģērbus ar vēsturi, retro, Polaroid kameras un fiksīšus. Kādā BBC publicētā rakstā reiz lasīju, ka lietas ar stāstu būtībā raksturo cilvēces ilgas pēc kaut kā patiesa un sirsnīga. Lai arī kičīgie džemperi nereti tiek pasniegti ar zināmu devu ironijas, tie, iespējams, simboliski atspoguļo ilgas pēc tradicionāliem Ziemassvētkiem, kas sniedz mieru un piepildījumu.

Kādus Ziemassvētku džemperus var nopirkt Latvijā?

Džemperi ar Ziemassvētku simboliku arvien plašākā klāstā katru gadu nokļūst arī Latvijas veikalu plauktos. Divi pamanāmākie starptautiskie veikalu tīkli, kas sarūpējuši īpašas apģbērbu un aksesuāru kolekcijas svētku laikam, ir H&M un Lindex, savukārt pašmāju dizaineru vidū izceļas Ecattus, kas īpašus Ziemassvētku džemperus rada jau otro svētku sezonu.

Katy_Perry_for_HM_01

Viena no pamanāmākajām Ziemassvētku kampaņām šogad neapšaubāmi pieder H&M, kas svētku kolekcijas reklamēšanai šosezon piesaistījuši popdīvu Keitiju Periju (ja atceramies, pērn tie bija Lady Gaga un Tonijs Benets). Kopš H&M atklāšanas Latvijā 2012. gadā, svētku kampaņas bijušas katru gadu. Kolekcijās ir ne tikai kleitas, svārki un dažādi aksesuāri, bet arī izslavētie džemperi. Arī H&M sabiedrisko attiecību koordinatore Latvijā Sanita Kalniņa atzīst, ka ir vilkusi svētku džemperus. “Manuprāt, tā ir lieliska tradīcija – saģērbties omulīgos svētku džemperos ar savu ģimeni un draugiem. Šī gada kolekcijas džemperis Elfie Selfie ir manā vēlmju sarakstā. Vīriešu nodaļā arī vienmēr ir modīgi džemperi. Pagājušajā gadā bija džemperis ar briedi vīriešu svētku kolekcijā, bet diemžēl nepaspēju nopirkt, tad visu laiku par to iedomājos,” atceras Sanita. Ieskatu H&M Ziemassvētku kolekcijā var gūt šajā dzīvespriecīgajā video ar Keitiju Periju.

Lindex_01

Otra populārā skandināvu zīmola Lindex pārstāve Baltijā Ilze Rubene stāsta, ka Zviedrijā tērpšanās adījumos, kas ieturēti klasiskajās Ziemassvētku krāsās – sarkanajā, tumši zilajā, baltajā un pelēkajā, ir sena tradīcija. “Šie omulīgie tērpi simbolizē sapni par baltiem Ziemassvētkiem ar sniegu, svecēm, ģimenes kopā sanākšanu,” skaidro Ilze. Ar skandināvu rakstiem rotātais džemperītis no Lindex Mini me kolekcijas ir arī viņas un meitiņas garderobē. “Ziemassvētki ir sajūtas. Būšana kopā ar sev mīļajiem un tuvajiem. Brīvdienas. Eglīte. Prieks un sirsnība visapkārt,” savā svētku sajūtā dalās Ilze. Plašāku ieskatu Lindex svētku kolekcijā var gūt šajos mīlīgajos video.

Savukārt Latvijā kičīgo Ziemassvētku džemperu celmlauži un spilgtākie radītāji ir Ecattus. Pērn džemperus rotāja briedis, ezis, koalas un stirniņa, savukārt šogad uz Ziemassvētku kolekcijas apģērbiem atrodami ziemeļbrieži, sniegpārslas un pērtiķēns. “Īpašus Ziemassvētku džemperus mēs veidojam katru gadu, bet pērn nolēmām, ka kolekcija ir jāveido lielāka, lai džemperi būtu pieejami arī bērnu izmēros,” stāsta Eccatus zīmola radītāja Evija Kalve. “Īpaši svētkiem veidotos džemperus mūsu klienti bieži izvēlas kā dāvanu tuviniekiem vai draugiem. Tā ir jauka, silta un mīļa dāvana, kas iepriecinās ikvienu, neatkarīgi no vecuma vai nodarbošanās, tāpēc Ecattus Ziemassvētku kolekcijas ir veiksmīgas.”

eccatus_04

eccatus_03

 

Evija atzīst, ka  ka Ecattus svētku kolekcijas pašmāju tirgū tiek uzņemtas ļoti labi. “Tas, ka uz džemperiem bija daudzveidīgas aplikācijas, paplašināja ieinteresēto cilvēku loku. Gandrīz katrs var asociēt sevi ar kādu no šiem dzīvniekiem,” iespaidos dalās. Viņa atklāj, ka visiem Ecattus komandā ir pa vienam vai vairākiem Ziemassvētku džemperiem. “Sajūta, to uzvelkot, ir ļoti mājīga. Ziemassvētku džemperi man asociējas ar garām brīvdienām, laiskiem rītiem, piparkūku cepšanu un garām ziemas pastaigām.”

Ecattus_05


Teksts: happy whispers
Bildes: miramax.com, hm.com, lindex.com, ecattus.lv

1Pingbacks & Trackbacks on Kāds ir Ziemassvētku džempera stāsts?

  1. […] aplikāciju. Viņas acīs Ecattus piedāvājums bija laba alternatīva šobrīd tik aktuālajam Ziemassētku džemperu trendam. Kāpēc? Jo skalā starp super-mega-giga-rēcīgu džemperi un atturīgu minimālismu, tie […]

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *