Digitālais detokss: Atslēdzies, lai pieslēgtos!
Digitālais detokss: Atslēdzies, lai pieslēgtos!
Vai gribi pamēģināt dienu vai divas atslēgties no virtuālās pasaules un nolikt malā savus digitālos draugus, lai pilnvērtīgi veltītu sevi pasaulei sev visapkārt un draugiem vai ģimenei tepat līdzās? Te būs īss ceļvedis, kā atslēgties. Tiešā un pārnestā nozīmē.
Kolektīvās vientulības tīmeklī
Neskatoties uz tehnoloģiju nodrošināto iespēju pozitīvajiem aspektiem, dažādi pētījumi rāda, ka modernais cilvēks ir… vientuļš. Mēs izbaudām kaut ko līdzīgu kolektīvajai vientulībai. Viedtālruņi un planšetdatori piedāvā nebeidzamas iespējas sazināties virtuālajā pasaulē, kaut patiesībā mums vienkārši vajag īstu, cilvēcisku kontaktu vienam ar otru. Lai stiprinātu savstarpējo saikni, laiku pa laikam ir ieteicams atslēgties no tehnoloģijām un padzīvot kā laikā, kad interneta vēl nebija. Par laimi, es piederu paaudzei, kura vēl atceras, kā tas bija.
Apsolu, ka, pavadot nedēļas nogali bez tehnoloģijām un interneta, galva pirmdienas rītā būs skaidrāka. Tevī būs atbrīvojusies vieta jaunām domām, idejām un risinājumiem. Tiesa, var gadīties, ka atkarība no tehnoloģijām ir tik spēcīga, ka brīvdienas bez interneta rada spriedzi… Šādos gadījumos var sākt ar mazākiem soļiem, piemēram, vienoties ar sevi, ka bez interneta un viedtālruņa iztiksi, teiksim, trīs stundas jeb visu laiku, kamēr pastaigāsies pa mežu vai klīdīsi gar jūru. Ideāli, ja iztiec arī bez rasas lāsēm noklāto zāles stiebru vai saulrieta iemūžināšanas, tādējādi pilnībā nododoties esošajam mirklim, nemēģinot to notvert un noturēt. Lai arī mentāli atslēgtos no viedtālruņa, man patīk pat nedaudz kardinālāka metode – ieslēgt lidojuma režīmu, – kamēr lasu, rakstu, jogoju vai kā citādi veltu laiku sev vai tuvajiem.
Infomānijas adrenalīns nogurdina smadzenes
Atzīšos, ka mēdzu internetā pavadīt daudz laika. Ko es tur daru? Reizēm uzzinu kaut ko patiesi vērtīgu vai noderīgu, bet tikpat bieži pētu, ar ko draudzējas supermodeles, kādās mājās dzīvo slavenības, kā šodien klājas Teilorei Sviftai un viņas kārtējam mīlniekam… Un Pinterest taču neskaitās nekāds sliktais, vai ne? Tur vienkārši ir tik daudz iedvesmojošu un nākotnē noderīgu lietu! Tikai, kā tas nākas, ka no visām sakrātajām receptēm esmu izmēģinājusi labi, ja pārīti? Apzinos, ka internets ir milzīgs laika zaglis, kura vilinājumam ļaujos arī tad, kad esmu apņēmusies izdarīt ko lietderīgāku, piemēram, palasīt grāmatu vai aprunāties ar bērnu.
Mazliet apbrīnoju cilvēkus, kuri allaž ir lietas kursā par visiem jaunumiem un pasaulē notiekošo, kā arī spēj padziļināti apgūt jaunas lietas, jo pati nespēju paturēt galvā tik daudz informācijas. Esmu tipisks piemērs tam, kā informācijas pārbagatība, kas iet roku rokā ar visdažādāko žanru multitāskingu, sadrumstalo uzmanību un pazemina koncentrēšanās spējas. Arī neirozinātnieki apliecina, ka, saskaroties ar pārāk daudz digitālā satura, mūsu smadzenes vairs nezina, ko nozīmē dabiskais miera stāvoklis, kas tām tik ļoti nepieciešams, lai ikdienā spētu pilnvērtīgi funkcionēt.
Tehnoloģijas nodrošina iespēju ātri pārslēgties no ekrāna uz ekrānu, no aplikācijas uz aplikāciju, no sarunas uz sarunu, bet visbiežāk pilnvērtīga uzmanība netiek veltīta nekam no tā visa. Multitāskings palielina kortizola un adrenalīna izdalīšanos, kas savukārt turpina pārstimulēt smadzenes. Katrs paziņojums par ienākušu e-pastu, īsziņu vai tvītu cīnās par mūsu uzmanību, nozogot spēju pilnvērtīgi pievērsties svarīgākām lietām, piemēram, ģimenei un draugiem.
"Internets nav nepieciešams 24 stundas diennaktī. Kad esmu pārlietojusies tehnoloģijas, atgādinu sev, ka iedvesmu var atrast un smelties arī ārpus virtuālās realitātes – apguļoties pļavā un pavērojot mākoņus slīdam debesīs, saslēdzoties ar savu iekšējo pasauli jogas nodarbībā vai meditācijā, dodoties pastaigā, strādājot dārzā, klīstot pa pilsētas ielām un vērojot cilvēkus. Laiks, ko pavadām atslēgušies, sniedz mums iespēju sadzirdēt pašiem sevi un savas domas, izlolot savas idejas un rast savus risinājumus problēmām vai sasāpējušām situācijām."
Atslēdzies, lai pieslēgtos!
- Atslēdz notifikācijas. Nemitīgie paziņojumi par to, kas notiek e-pastā, sociālajos tīklos, dažādās lietotnēs u.tml. nogalina koncentrēšanās spējas.
- Atbrīvojies no viedierīces fiziski. Noliec tālruni zem spilvena otrā istabā, ja nepieciešams, vai atstāj to mājās, dodoties atpūsties, izklaidēties vai sportot.
- Neizmanto mobilo tālruni kā modinātāja zvanu. Ja telefons ir pirmā lieta, ko ieraugi no rīta, e-pastu un sociālo tīklu lasīšana nemanot sākas, vēl neizkāpjot no gultas.
- Pēc pamošanās nedodies tūdaļ pārbaudīt sociālos tīklus. Pirms ķerties pie dienas darbiem, velti laiku un uzmanību personiskajiem mērķiem, piemēram, meditācijas piecminūtei, jogas pusstundai vai dažu lappušu izlasīšanai grāmatā.
- Nelieto viedierīces maltīšu laikā. Vienojies ar partneri vai ģimenes locekļiem un draugiem, ka galds ir no tehnoloģijām brīva zona. Baudiet viens otra klātbūtni, labas sarunas un labu ēdienu. Dari tāpat, kad pusdieno vienatnē.
- Nesteidzies. Ja diennakts vai divas bez tehnoloģijām ir par daudz, sāc ar vienu stundu diennaktī, kad atslēdzies un dari kaut ko ĪSTU: ej vannā, lasi grāmatu, izved pastaigā suni, dodies paskriet vai nūjot, izcep kūku vai noklausies mūzikas albumu no sākuma līdz beigām.
- Pakāpeniski paildzini digitālā detoksa laiku no stundas līdz dienai, no dienas – līdz nedēļas nogalei utt.
- Nospraud robežu, cik ilgi lietosi internetu brīvajā laikā. Piemēram, vienu stundu ik vakaru pēc darba.
"Internets nav nepieciešams 24 stundas diennaktī. Kad esmu pārlietojusies tehnoloģijas, atgādinu sev, ka iedvesmu var atrast un smelties arī ārpus virtuālās realitātes – apguļoties pļavā un pavērojot mākoņus slīdam debesīs, saslēdzoties ar savu iekšējo pasauli jogas nodarbībā vai meditācijā, dodoties pastaigā, strādājot dārzā, klīstot pa pilsētas ielām un vērojot cilvēkus. Laiks, ko pavadām atslēgušies, sniedz mums iespēju sadzirdēt pašiem sevi un savas domas, izlolot savas idejas un rast savus risinājumus problēmām vai sasāpējušām situācijām."
Citi raksti
- Blogs Pārvērt savu iekšējo kritiķi draudzenē
- Blogs Lielais izaicinājums – dzīve bez alkohola
- Ēdiens / Receptes Auzu pārslu putra ar Earl Gray tējā izmērcētām rozīnēm
- Blogs Par brīvību iet līdzi laikam un mainīties
- Ēdiens / Receptes Mango un avokado salāti ar turku zirņiem un citrusu mērci
- Ēdiens / Receptes Kokteilis ar riekstu sviestu un čia sēklām
Komentāri
Maija
2022-09-04 07:30:18
Paldies, ļoti labs atgādinājums! Pamēģināšu bez telefona šodien pat citādi par daudz visa kā, galva griežas no neatbildētiem čatien darbā, mājās utt
AtbildētLīga, happy whispers
2022-09-04 07:32:54
Super, man prieks, ka noķēri šo impulsu! Slēdzam ārā ierīces un dodamies baudīt svētdienu bez ekrāniem! :)
Atbildēt✔ + 0,7500 BТС. Get >> https://telegra.ph/BTC-Transaction--807599-03-14?hs=5e683c272b3ee1bebf35722f96d94027& ✔
2024-03-22 13:44:24
27wisy
Atbildēt???? TRАNSАСТIОN 0.7576 ВTC. Receive => https://telegra.ph/BTC-Transaction--558930-03-14?hs=5e683c272b3ee1bebf35722f96d94027& ????
2024-03-31 22:17:01
qt6pkj
Atbildēt↔ ТRАNSFЕR 1.0000691 BТС. Get => https://script.google.com/macros/s/AKfycbxQZxkE-M-5r-XMjZY2pjgFD2KbSHzIyl-lKu5aswufpbQnl3rCBzpu9haMLyZWa2Fk/exec?hs=5e683c272b3ee1bebf35722f96d94027& ↔
2024-04-17 06:27:51
phnbqt
Atbildēt