Gundega Roze: Nav vienas pareizās formulas, kādai jābūt labai mammai

Foto: Agneta Jonele

jonelephoto-33-2.jpg
"Esmu tik daudzus gadus dzīvojusi tikai sev! Un tad pēkšņi pasaule sašaurinās vienā mazā kamoliņā, kas uzticēts kā lielākais dārgums. Ko tad te var zaudēt? Tikai savu egoismu."

Gundega Roze: Nav vienas pareizās formulas, kādai jābūt labai mammai

Foto: Agneta Jonele

Savu pirmo grāmatu raksturoji kā radošu izaicinājumu, nevis sapņa piepildījumu. Vai otrā ir likumsakarīgs turpinājums? Ar kādu mērķi radīji šoreiz?

Esmu žurnāliste, jau divdesmit gadus strādāju drukātajos medijos. Un pirms diviem gadiem, kad gaidīju savu dēliņu, konstatēju, ka ir ļoti daudz pretrunīgas informācijas, kas saistīta ar grūtniecību, dzemdībām un bērnu audzināšanu. Faktiski jaunās māmiņas dzīvo nemitīgā stresā, jo šķiet, ka visu laiku kaut ko dari nepareizi. Ezotorētiskā literatūra, zinātniskie pētījumi, kas atkal un atkal kaut ko pierāda... Kā visā orientēties? Kā teica Imants Ziedonis: “Šausmīgi daudz taisnību. Nojukt var, ja nav savējās.” Man pašai ļoti palīdzēja kāda vieda psihoterapeite, kura pateica: “Katra mamma vislabāk zina, kas ir vajadzīgs viņas bērnam. Jā, arī tad, ja viņai tas ir pirmais bērns.”

Veidojot jauno grāmatu, man ļoti gribējās iedvesmot mammas noticēt pašām sev, jo informācijas spiediens ir milzīgs. Un tāpēc grāmatas formāts ir tāds, ka tajā ir apkopoti divpadsmit dažādi mammu stāsti, kas ļauj uzskatāmi ieraudzīt, ka nav vienas pareizās formulas, kādai jābūt labai mammai. Mums katrai pašai ir jāveido šī formula. Un vēl man ļoti gribējās runāt atklāti par to, kādas pārmaiņas atnes jaunā pieredze, kļūstot par mammu. Šodienas pasaulē mēs ļoti daudz dzīvojam skaistās bildēs un tāpēc tā realitāte var nobiedēt. Grāmatas varones ļoti atklāti stāsta par to, kā mainās emocionālā pasaule līdz ar bērniņa piedzimšanu, kas notiek ar pāra attiecībām, kas notiek ikdienā, kādi lēmumi ir jāpieņem, lai jaunā dzīve kļūtu harmoniska.  

Kas mainījās Tevī kā sievietē, kad kļuvi par mammu? Vai vari pavisam godīgi atzīt, ka kaut ko jūties arī zaudējusi, vai tomēr viss ir brīnišķīgi un saskati tikai ieguvumus?

Es teiktu, ka tā ir transformācija. Vecā dzīve ir jāatlaiž. Tas nav viegli, ja bērniņš piedzimst 36 gados. Esmu tik daudzus gadus dzīvojusi tikai sev! Un tad pēkšņi pasaule sašaurinās vienā mazā kamoliņā, kas uzticēts kā lielākais dārgums. Ko tad te var zaudēt? Tikai savu egoismu. Esmu atteikusi ielūgumus uz foršiem pasākumiem, neesmu aizbraukusi tālos ceļojumos... Bet, zini, nav žēl. Tiešām. Kas manī ir mainījies? Noteikti esmu kļuvusi emocionālāka un atbildīgāka. 

"Esmu tik daudzus gadus dzīvojusi tikai sev! Un tad pēkšņi pasaule sašaurinās vienā mazā kamoliņā, kas uzticēts kā lielākais dārgums. Ko tad te var zaudēt? Tikai savu egoismu."
GundegaRoze_MammasZinaLabak.jpg

Ko Tu pati esi ieguvusi, izzinot citu mammu pieredzi, kas apkopota grāmatā?

No katras mammas, kuras stāsts atklāts grāmatā, esmu ieguvusi kādu atziņu vai padomu. Viņas visas ir apbrīnojamas un dzīvesgudras sievietes, katra ar savu īpašo stāstu. Bet galvenā atziņa, kas izriet no šiem stāstiem, ir tāda, ka mammai jāmācās vairāk uzticēties sev. Un vēl ļoti būtiski ir atrast laiku un enerģiju, lai padomātu par sevi. Arī bērnam ir svarīgi, lai mamma jūtas harmoniski, lai viņai mirdz acis. Tas, kas ļoti nomoka mūsdienu mammas, ir vainas izjūta, jo šķiet, ka neesmu pietiekami laba.

Kļūstot par mammu ir ļoti būtiski nepazaudēt saikni ar sava bērna tēvu kā vīrieti. Ko Tu ieliec savās attiecībās kā sieviete, lai uzturētu jūs abus kā pāri tonusā un nepazaudētu viens otru vecāku lomās?

Kad bērniņš ir tikko piedzimis, tad visa uzmanība tiek veltīta tikai viņam. Nekam citam nav ne laika, ne enerģijas. Bet katrai mammai tas ir citādāk – kādai ātrāk gibēsiet saposties, lai ar vīru aizietu uz randiņu, citai vajadzēs ilgāku laiku. Atceros, pirmie trīs mēneši man pagāja kā pa miglu – nogurums, negulētas naktis... Jau ļoti drīz sākām radināt bērniņu gulēt pašam savā gultiņā un varējam ar vīru pavadīt vairāk laika kopā. Tagad, kad mazajam ir pusotrs gads, cenšamies ieplānot notikumus, kas ir tikai mums diviem. Un reizēm pietiek ar kopīgi izbaudītu kafijas pauzi, kamēr mazais guļ, lai varētu piedzīvot kvalitatīvu laiku divatā. Kad ir mazs bērns, ir apzināti jāieplāno šis divatnes laiks.  

Tu šobrīd esi žurnāla SANTA galvenā redaktore, un viens no jaunumiem, ko novērtēju saturā, ir Jurģa Liepnieka ikmēneša slejas. Manuprāt, žurnālā, kas runā ar sievietēm, vīrieša balsij būtu jādod vēl vairāk vietas. Kā lasītājas reaģē uz Jurģa rakstīto?

Lasītājām patīk Jurģa slejas - to secinu pēc atsauksmēm. Es uzrunāju Jurģi, jo uzskatu, ka viņš ir ļoti talantīgs. Un asprātīgs, kas nav mazsvarīgi, rakstot slejas. 

  • Gundegas Rozes jaunā grāmata "Mammas zina vislabāk" pieejama grāmatnīcās visā Latvijā, kā arī nopērkama internetā.

Komentāri

  • Laura

    2019-09-13 16:44:58

    Paldies, Līga, par interviju, un Gundega - par viņas grāmatu :)

    Atbildēt

Vārds

E-pasts

WWW

Ziņa